• ProgramProsument

    Program
    Prosument

    Dotacje / Dofinansowania / Wnioski

Zapraszamy do skorzystania z rządowego programu Prosument. Dzięki temu programowi zarówno osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, jak i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły uzyskać 40% dotacji na zakup i montaż mikroinstalacji pozwalającej na produkcję energii elektrycznej lub cieplnej. W ramach programu możecie Państwo zakupić panele słoneczne, możecie również postawić przydomowe elektrownie wiatrowe lub zainwestować w pompy ciepła.

Czym jest program prosument?Prosument to rządowy program mający na celu popularyzację i wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jego wdrożenie jest podyktowane zarówno chęcią zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery przez kraje unii, jak i próbą rozwiązania problemów związanych z coraz mniejszym wsparciem wydobycia paliw kopalnych i jednocześnie poszukiwaniem nowych rozwiązań w światowej energetyce. Program ten ma również za zadanie podnieś świadomość społeczną dotyczącą odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej. Dzięki temu programowi każda osoba fizyczna, wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa jest w stanie dostać dofinansowanie na poziomie 20%, a nawet 40% na zakup i montaż wybranej instalacji OZE. Może to być dofinansowanie do fotoogniw umieszczonych na dachu budynku, turbin wiatrowych umieszczonych na dachu lub wolnostojących na działce, a także pomp ciepła, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Cały budżet dostępny do rozdysponowania w ramach programu to 400 mln zł. Nie jest to duża kwota biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie osób prywatnych tego typu inwestycją.

Turbiny wiatrowe, ogniwa fotowoltaiczne - My Energy

Własna mikroinstalacja OZEW ostatnich latach właściwie u większości naszych europejskich sąsiadów bardzo modne stały się mikroinstalacje OZE, które pozwalają na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Te nowoczesne instalacje wbrew pozorom nie są bardzo drogie, dodatkowo można otrzymać spore dotacje z Unii Europejskiej na wybrany produkt i jego montaż. Jaką inwestycję możemy zrealizować?

Fotoogniwa

Fotoogniwa


Największym zainteresowaniem cieszą dachowe i naziemne się instalacje fotowoltaiczne.
Większą popularnością wśród osób fizycznych posiadających małe działki cieszą się instalacje umieszczane na dachach budynków. Do instalacji umieszczanych na budynkach nie potrzebujemy żadnej działki, nie przeszkadza nam ona w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego i jest praktycznie bezobsługowa. Fotoogniwa w ciągu dnia przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną, podczas tego procesu ładowane są akumulatory w których można przechowywać nadwyżkę energii, a następnie wykorzystać ją wtedy, kiedy będzie taka potrzeba.

Małe elektrownie wiatrowe

Małe elektrownie wiatrowe


Nnnym rozwiązaniem bardziej popularnym na terenach wietrznych, a wiec na północy i w środkowej części naszego kraju są turbiny wiatrowe. Tutaj również mamy do wyboru instalacje dachowe oraz naziemne. Turbiny wolnostojące montowane na masztach nie przeszkadzają w codziennym życiu. Ważne jest to, aby wiatrak postawić w odległości kilku, kilkunastu metrów od budynku, ponieważ jednak wydaje on jednak delikatny „świst” towarzyszący pracy turbiny przy większym wietrze. Turbiny montowane na dachach posiadają z reguły mniejszą moc, ale spokojnie można ich zamontować więcej. Hałasują mniej i w tym przypadku z pewnością na co dzień nie będą przeszkadzały użytkownikom domu, kiedy np. w cieplejsze dni będą chcieli otworzyć okno i nacieszyć się odgłosami lata. Dużo osób pyta o pozwolenia związane z turbinami wiatrowymi oraz o dokumentację, którą trzeba zgromadzić. Jeśli chodzi o naziemne, wolnostojące wiatraki wszystko uzależnione jest od miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli np. maksymalna wysokość zabudowy jest ustalona na 11 m to zainstalowanie niższego wiatraka nie będzie wymagało pozwolenia. Turbina wolnostojąca oraz dachowa, która nie wystaje powyżej 3 m poza obręb dachu również. Rzetelna firma świadcząca usługi montażu mikroinstalacji OZE na pewno odpowie na Państwa wątpliwości oraz pomoże Państwu w zgromadzeniu i wypełnieniu odpowiedniej dokumentacji

Pompy ciepła

Pompy ciepła


Kolejnym rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością są pompy ciepła. 
W ostatnich talach stały się one mocną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Pompy ciepła wykorzystują duże ilości energii cieplnej, która występuje w naturalnych pokładach, a więc w ziemi, wodzie i powietrzu. To właśnie dzięki pompom ciepła możemy dla swojego gospodarstwa domowego pozyskać energię stosunkowo tanio i w sposób ekologiczny. To urządzenie eliminuje potrzebę podłączenia do domu przestarzałych systemów grzewczych takich jak ogrzewanie gazowe, czy inne źródło paliwa stałego lub ciekłego. Pompa ciepła wyposażona w odpowiedni zbiornik podgrzewa wodę, natomiast nowsze modele pomp nie tylko grzeją w zimę, ale również chłodzą w lato.

Warto zaznaczyć, że w przypadku fotoogniw i turbin wiatrowych możemy praktycznie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Ponadto nadwyżki energii możemy przechowywać w akumulatorach i wykorzystać w odpowiednim dla nas momencie, lub odsprzedać do sieci po taryfach gwarantowanych w ciągu następnych 15 lat! Jednym słowem nie tylko przestajemy płacić za prąd, ale nasza instalacja zaczyna jeszcze na siebie zarabiać. W przypadku energii cieplnej naprawdę warto zastanowić się nad pompą ciepła, ponieważ to rozwiązanie jest również dosyć atrakcyjne cenowo, natomiast biorąc pod uwagę obecne dotacje z których można skorzystać jest to naprawdę ciekawa propozycja.

Najważniejsze informację Programu ProsumentProgram „Prosument” tak naprawdę wystartował wraz z końcem 2014 roku i ma trwać do końca roku 2022. Zobowiązania (podpisywanie umów), będzie możliwe do 2020 roku, natomiast środki wydatkowane będą do końca trwania programu, a więc do roku 2022. Dzięki programowi każdy kto chce zainwestować w odnawialne źródła energii w obrębie np. własnego gospodarstwa domowego będzie mogła uzyskać dotacje unijne. Beneficjentami programu mogą być: osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. 

Do końca roku dotacje wynoszą od 20% do 40% w zależności od typu instalacji. Dopłatę w wysokości 20% można dostać na: źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła i kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt. Dotacje na poziomie 40% można uzyskać na:  systemy fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i mikrogeneracje o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Dotacje na poziomie 20% i 40% będą możliwe do uzyskania tylko do końca 2015 roku, natomiast później zostaną obniżone odpowiednio do 15% i 30%. Warto więc złożyć wniosek już teraz aby załapać się na wyższy próg dotacji unijnych. Maksymalny koszt instalacji objętej dofinansowaniem wynosi od 100.000 zł do 450.000 zł w zależności od typu instalacji. Preferencyjny kredyt ma oprocentowanie w wysokości zaledwie 1 % w skali roku, a maksymalny okres finansowania to 15 lat. Czy warto zainteresować się programem „Prosument”? Jest to dobra propozycja dla kogoś, kto ma serdecznie dosyć wysokich rachunków za prąd i ogrzewanie tym bardziej, że do końca roku można skorzystać z całkiem przyzwoitych dotacji.

My Energy Sp. z o.o.
ul. Romera 4b
02-784 Warszawa