Rosną kontrowersje wokół ustawy odległościowej, nad którą pracuje sejm.

Negatywną opinię NIZP – PZH dotyczącą ustawy antywiatrakowej skrytykowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), powołując się na opinię eksperta ds. akustyki dr Geoffa Leventhalla i oceniając, że „stanowisko NIZP – PZH jest niezadowalające, ponieważ zawiera stwierdzenia bez podania odniesień do źródła, a tym samym stwierdzeń zawartych w stanowisku nie daje się zweryfikować, a stanowisko staje się jedynie niepotwierdzoną opinią”. Więcej na ten temat w artykule: PSEW: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego myli się ws. farm wiatrowych.

Teraz do stanowiska NIZP – PZH nawiązuje „Rzeczpospolita”, powołując się na opinię dr inż. Jacka Szulczyka, którego zdaniem wprowadzanie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań, postulowanej przez NIZP – PZH, nie ma uzasadnienia.

W przypadku pojedynczych turbin już w odległości 800–900 metrów nie jesteśmy w stanie wyróżnić emitowanego przez tę instalację dźwięku od tzw. hałasu tła akustycznego, czyli np. z przejeżdżających samochodów – „Rzeczpospolita” cytuje dr Szulczyka. Jego zdaniem minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań powinno ustalić się na poziomie 500 m., czyli czterokrotnie mniejszej od odległości postulowanej przez NIZP – PZH – "bo przy takiej hałas turbiny staje się ledwo słyszalny i daje komfort życia". Dr Szulczyk dodaje, że w uzdrowiskach czy na obszarach chronionych powinno się stosować wyższe limity. 

Źródło: gramwzielone.pl
Foto: BlueFreeze