Światowy gigant fotowoltaiczny Trina Solar jest zainterewowany polskim wynalazkiem jakim jest technologia wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny.

Trina Solar – potentat branży fotowoltaicznej – przyjrzał się opracowanej przez polskich naukowców technologii XTPL, która pozwala na drukowanie transparentnych optycznie, ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny. Dziś zespołowi XTPL udało się zmniejszyć szerokość drukowanych linii do wielkości poniżej jednego mikrometra i tym samym wejść w bardzo atrakcyjną skalę nanometrów. Wynalazek jest chroniony zgłoszeniem patentowym.

Technologia XTPL, umożliwiająca drukowanie tak wąskich elektrycznie przewodzących linii, może mieć znaczący wpływ na globalną technologię produkcji krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ umożliwi wyraźną redukcję strat mocy związanych z metalizacją tychże ogniw słonecznych. Konieczny jest teraz dalszy rozwój technologii XTPL ze skali laboratoryjnej do poziomu wysokiej gotowości produkcyjnej. Technologia XTPL, w przypadku jej udanego przeskalowania do warunków przemysłowych, pasuje bardzo dobrze do tzw. Mapy Rozwoju Technologii (ang. technological roadmap) dla krzemowych ogniw słonecznych w firmie Trina Solar. Cieszymy się na współpracę z zespołem XTPL – mówi dr Pierre Verlinden, wiceprezes oraz główny naukowiec w firmie Trina Solar.

Źródło: gramwzielone.pl
Foto: Trina Solar