Aktualny rząd chce aby w Polsce w ciągu 10 lat pojawiło się milion aut elektrycznych.

Jak mówił dzisiaj minister energii Krzysztof Tchórzewski, Plan Rozwoju Elektromobilności, skutkujący wzrostem liczby samochodów elektrycznych w Polsce, ma być szansą na rozwój polskich technologii, a także wychodzi naprzeciw konieczności redukcji emisji CO2. Skorzytać na nim mają także państwowe spółki energetyczne, które „przestawią się na inne punkty odbioru energii elektrycznej”.

Uczestniczący w dzisiejszej konferencji na Politechnice Warszawskiej wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zwracał uwagę na potrzebę oparcia rozwoju elektrycznej motoryzacji na polskim kapitale naukowym.

Polski rząd na razie nie wspiera też zakupu aut elektrycznych dopłatami, ulgami podatkowymi czy preferencjami na etapie ekploatacji czy w ruchu drogowym. Tymczasem takie preferencje stosuje już większość krajów Unii Europejskiej. Wybrane kraje UE wdrażają też programy dopłat do zakupu elektryków.

Taki program, zakładający dopłatę w wysokości do 4 tys. euro do auta elektrycznego i do 3 tys. euro na auto hybrydowe, wdrażają właśnie Niemcy. Kilka lat temu Berlin wyznaczył cel rejestracji miliona elektryków w Niemczech do roku 2020. Póki co jest jednak daleki od jego realizacji.

Źródło: gramwzielone.pl
Foto: GM