Portugalia osiągnęła 100 procent uzysku energii z OZE przez 4 dni.

W tym tygodniu media poświęcone energetyce odnawialnej obiegła informacja, że w ostatnią niedzielę Niemcy przez chwilę zaspokajali zapotrzebowanie na energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Później niemiecki instytut Agora Energiewende, które podał te informacje, zweryfikował je, podnosząc wielkość popytu na energię. W efekcie okazało się, że największa gospodarka Europy musi jeszcze poczekać na symboliczny moment, w którym jej zapotrzebowanie na energie zostanie pokryte całkowicie z OZE. 

Sytuację, w której krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest pokrywane w całości zieloną energią, ma już za sobą Portugalia. Co więcej, Portugalczycy korzystali wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych nieprzerwanie aż przez 107 godzin, czyli przez ponad 4 dni – od godziny 6.45 w dniu 7 maja do godz. 17.45 w dniu 11 maja.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), portugalski potencjał OZE na koniec 2015 r. wynosił: w przypadku energetyki wodnej ok. 5,7 GW, energetyki wiatrowej 5 GW, fotowoltaiki ok. 0,45 GW, a energetyki biomasowej ok. 0,53 GW. 

Źródło: www.gramwzielone.pl
Foto: Senvion